KEMET C911U200JVNDAA7317
C911U200JVNDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U200JVNDAA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U200JVNDAA7317.pdf
Availability of C911U200JVNDAA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U200JVNDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U200JVNDAA7317
Internal Part NumberEIS-C911U200JVNDAA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U200JVNDAA7317
Related LinksC911U200J, C911U200JVNDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U200JVNDAA7317 Details Description
Related parts for C911U200JVNDAA7317
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf