KEMET C911U220JZNDCAWL35
C911U220JZNDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U220JZNDCAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U220JZNDCAWL35.pdf
Availability of C911U220JZNDCAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U220JZNDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U220JZNDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U220JZNDCAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U220JZNDCAWL35
Related LinksC911U220J, C911U220JZNDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U220JZNDCAWL35 Details Description
Related parts for C911U220JZNDCAWL35
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SO datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 24POS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK 3CONT DIN 8MM BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS17/T 20M datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG NAT 1000' datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf