KEMET C911U240JVNDCAWL45
C911U240JVNDCAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JVNDCAWL45
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JVNDCAWL45.pdf
Availability of C911U240JVNDCAWL45
QUANTITY
C911U240JVNDCAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JVNDCAWL45
Internal Part NumberEIS-C911U240JVNDCAWL45
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JVNDCAWL45
Related LinksC911U240J, C911U240JVNDCAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JVNDCAWL45 Details Description
Related parts for C911U240JVNDCAWL45
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 2.13563K OHM 1/4W 0.01% AXL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ESD SMOCK HD CTTN PLY 1%C BL XL datasheet.pdf