KEMET C911U240JYNDAAWL35
C911U240JYNDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JYNDAAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JYNDAAWL35.pdf
Availability of C911U240JYNDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U240JYNDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JYNDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U240JYNDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JYNDAAWL35
Related LinksC911U240J, C911U240JYNDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JYNDAAWL35 Details Description
Related parts for C911U240JYNDAAWL35
MOSFET N-CH 100V 100A SOT429 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL NONINV 8-DIP datasheet.pdf
IC CLK GEN 5LVDS 32-LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf