KEMET C911U240JYNDCA7317
C911U240JYNDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JYNDCA7317
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JYNDCA7317.pdf
Availability of C911U240JYNDCA7317
QUANTITY
C911U240JYNDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JYNDCA7317
Internal Part NumberEIS-C911U240JYNDCA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JYNDCA7317
Related LinksC911U240J, C911U240JYNDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JYNDCA7317 Details Description
Related parts for C911U240JYNDCA7317
LED 2HI 5MM RT ANG ORANGE PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SMART CARD READER W/PM SO-28 datasheet.pdf
IGBT MOD CHOP 600V 100A U SER datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.2A SC59 datasheet.pdf