KEMET C911U240JZNDBA7317
C911U240JZNDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JZNDBA7317
Brief Description
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JZNDBA7317.pdf
Availability of C911U240JZNDBA7317
QUANTITY
C911U240JZNDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JZNDBA7317
Internal Part NumberEIS-C911U240JZNDBA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JZNDBA7317
Related LinksC911U240J, C911U240JZNDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JZNDBA7317 Details Description
Related parts for C911U240JZNDBA7317
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .400 28POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf