KEMET C911U240JZNDBAWL35
C911U240JZNDBAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JZNDBAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JZNDBAWL35.pdf
Availability of C911U240JZNDBAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U240JZNDBAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JZNDBAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U240JZNDBAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JZNDBAWL35
Related LinksC911U240J, C911U240JZNDBAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JZNDBAWL35 Details Description
Related parts for C911U240JZNDBAWL35
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 PLASTIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 33A D-PAK datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf