KEMET C911U240JZNDCAWL40
C911U240JZNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JZNDCAWL40
Brief Description
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JZNDCAWL40.pdf
Availability of C911U240JZNDCAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U240JZNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JZNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U240JZNDCAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JZNDCAWL40
Related LinksC911U240J, C911U240JZNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JZNDCAWL40 Details Description
Related parts for C911U240JZNDCAWL40
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 1:10 370MHZ 52BGA datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT539B datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 100 F 36" YEL datasheet.pdf
CABLE CLAMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf