KEMET C911U270JVNDBAWL40
C911U270JVNDBAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U270JVNDBAWL40
Brief Description
CAP CER 27PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U270JVNDBAWL40.pdf
Availability of C911U270JVNDBAWL40
QUANTITY
C911U270JVNDBAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U270JVNDBAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U270JVNDBAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U270JVNDBAWL40
Related LinksC911U270J, C911U270JVNDBAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U270JVNDBAWL40 Details Description
Related parts for C911U270JVNDBAWL40
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 5MSPS SAMPLE 28SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf