KEMET C911U500JVSDCA7317
C911U500JVSDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U500JVSDCA7317
Brief Description
CAP CER 50PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C911U500JVSDCA7317.pdf
Availability of C911U500JVSDCA7317
QUANTITY
C911U500JVSDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U500JVSDCA7317
Internal Part NumberEIS-C911U500JVSDCA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance50pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U500JVSDCA7317
Related LinksC911U500J, C911U500JVSDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U500JVSDCA7317 Details Description
Related parts for C911U500JVSDCA7317
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 6DIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR /PEGS TIN 8POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
BALUN 1:2 LOW PROFILE 2.1GHZ datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf