KEMET C911U750JZSDAAWL40
C911U750JZSDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U750JZSDAAWL40
Brief Description
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C911U750JZSDAAWL40.pdf
Availability of C911U750JZSDAAWL40
QUANTITY
C911U750JZSDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U750JZSDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U750JZSDAAWL40
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U750JZSDAAWL40
Related LinksC911U750J, C911U750JZSDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U750JZSDAAWL40 Details Description
Related parts for C911U750JZSDAAWL40
CONN SOCKET 10-12AWG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
BOX OPEN BIN 24-3/4X8-1/4X4-1/2 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf