KEMET C917U180JYNDAAWL20
C917U180JYNDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C917U180JYNDAAWL20
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U180JYNDAAWL20.pdf
Availability of C917U180JYNDAAWL20
QUANTITY
C917U180JYNDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U180JYNDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C917U180JYNDAAWL20
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U180JYNDAAWL20
Related LinksC917U180J, C917U180JYNDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C917U180JYNDAAWL20 Details Description
Related parts for C917U180JYNDAAWL20
CONN SOCKET COMBO-D 10-12AWG SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 800MHZ 24QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1.2A 100 MOHM SMD datasheet.pdf