KEMET C917U180JYNDCAWL40
C917U180JYNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C917U180JYNDCAWL40
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U180JYNDCAWL40.pdf
Availability of C917U180JYNDCAWL40
QUANTITY
C917U180JYNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U180JYNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C917U180JYNDCAWL40
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U180JYNDCAWL40
Related LinksC917U180J, C917U180JYNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C917U180JYNDCAWL40 Details Description
Related parts for C917U180JYNDCAWL40
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 14W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
WINDOW DEEP HINGE 22.19X16.14" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.00051 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf