KEMET C917U180JZNDAAWL20
C917U180JZNDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C917U180JZNDAAWL20
Brief Description
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U180JZNDAAWL20.pdf
Availability of C917U180JZNDAAWL20
QUANTITY
C917U180JZNDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U180JZNDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C917U180JZNDAAWL20
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U180JZNDAAWL20
Related LinksC917U180J, C917U180JZNDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C917U180JZNDAAWL20 Details Description
Related parts for C917U180JZNDAAWL20
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 50TSOP datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 WH TRANSFL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED MOD 1250LM WHITE 4000K DOME datasheet.pdf
ADAPTER EX 2NPT-M40 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 10A TO262AA datasheet.pdf