KEMET C917U180JZNDBA7317
C917U180JZNDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C917U180JZNDBA7317
Brief Description
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U180JZNDBA7317.pdf
Availability of C917U180JZNDBA7317
QUANTITY
C917U180JZNDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U180JZNDBA7317
Internal Part NumberEIS-C917U180JZNDBA7317
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U180JZNDBA7317
Related LinksC917U180J, C917U180JZNDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C917U180JZNDBA7317 Details Description
Related parts for C917U180JZNDBA7317
FIXED IND 12UH 10.3A 7 MOHM TH datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 100TQFP datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #49 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 35MA 850 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL 8-SOIC datasheet.pdf
D SUB MIXED MA 40 A SHORT CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 50 V datasheet.pdf