KEMET C917U200JYNDBA7317
C917U200JYNDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C917U200JYNDBA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U200JYNDBA7317.pdf
Availability of C917U200JYNDBA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C917U200JYNDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U200JYNDBA7317
Internal Part NumberEIS-C917U200JYNDBA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U200JYNDBA7317
Related LinksC917U200J, C917U200JYNDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C917U200JYNDBA7317 Details Description
Related parts for C917U200JYNDBA7317
BATTERY PACK NICAD 9.6V 4400MAH datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3048S/X 4" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IC PWM CTLR DDR/DDR2/DDR3 24TQFN datasheet.pdf
6P 4C 3W RIGHT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
ASSY RND 30.4MM 28.2MM SPOT datasheet.pdf
FUSE 800A 1000V 3BTN/80 AR datasheet.pdf