KEMET C917U240JYNDAAWL40
C917U240JYNDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C917U240JYNDAAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U240JYNDAAWL40.pdf
Availability of C917U240JYNDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C917U240JYNDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U240JYNDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C917U240JYNDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U240JYNDAAWL40
Related LinksC917U240J, C917U240JYNDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C917U240JYNDAAWL40 Details Description
Related parts for C917U240JYNDAAWL40
IC VREF SHUNT ADJ SSMINI-5D datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL CMOS 8-DIP datasheet.pdf
IC PLD 7NS 20PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 23POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 3KW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EDGECARD CONN 8POS 2ROW .156" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
LED ARR 12MM 2700K 90CRI 2100LM datasheet.pdf