KEMET C917U240JYNDBA7317
C917U240JYNDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C917U240JYNDBA7317
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U240JYNDBA7317.pdf
Availability of C917U240JYNDBA7317
QUANTITY
C917U240JYNDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U240JYNDBA7317
Internal Part NumberEIS-C917U240JYNDBA7317
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U240JYNDBA7317
Related LinksC917U240J, C917U240JYNDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C917U240JYNDBA7317 Details Description
Related parts for C917U240JYNDBA7317
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 86A TO-3P datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SL 5.08HC/21/180 3.2SN OR BX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
TRANSCEIVER RF 915MHZ UART datasheet.pdf