KEMET C917U240JZNDBAWL45
C917U240JZNDBAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C917U240JZNDBAWL45
Brief Description
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U240JZNDBAWL45.pdf
Availability of C917U240JZNDBAWL45
QUANTITY
C917U240JZNDBAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U240JZNDBAWL45
Internal Part NumberEIS-C917U240JZNDBAWL45
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U240JZNDBAWL45
Related LinksC917U240J, C917U240JZNDBAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C917U240JZNDBAWL45 Details Description
Related parts for C917U240JZNDBAWL45
RES SMD 34 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
KIT EVAL MC34670 IEEE 802.3AF datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf