KEMET C917U240JZNDCAWL40
C917U240JZNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C917U240JZNDCAWL40
Brief Description
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U240JZNDCAWL40.pdf
Availability of C917U240JZNDCAWL40
QUANTITY
C917U240JZNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U240JZNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C917U240JZNDCAWL40
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U240JZNDCAWL40
Related LinksC917U240J, C917U240JZNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C917U240JZNDCAWL40 Details Description
Related parts for C917U240JZNDCAWL40
IC OPAMP INSTR 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADR 19POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 127.05VC SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
VARISTOR 558V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A PG-TO252 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf