KEMET C917U750JYSDAA7317
C917U750JYSDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C917U750JYSDAA7317
Brief Description
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C917U750JYSDAA7317.pdf
Availability of C917U750JYSDAA7317
QUANTITY
C917U750JYSDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U750JYSDAA7317
Internal Part NumberEIS-C917U750JYSDAA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U750JYSDAA7317
Related LinksC917U750J, C917U750JYSDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C917U750JYSDAA7317 Details Description
Related parts for C917U750JYSDAA7317
CAP CER 4.7PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS PNL MNT PIN datasheet.pdf