KEMET C917U750JZSDAAWL40
C917U750JZSDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C917U750JZSDAAWL40
Brief Description
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C917U750JZSDAAWL40.pdf
Availability of C917U750JZSDAAWL40
QUANTITY
C917U750JZSDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U750JZSDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C917U750JZSDAAWL40
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U750JZSDAAWL40
Related LinksC917U750J, C917U750JZSDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C917U750JZSDAAWL40 Details Description
Related parts for C917U750JZSDAAWL40
IDC CABLE - MSC16A/MC16F/X datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
OSC TCXO 11.999MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MTK R/R SMT HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 75V FLATPACK datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf