KEMET C917U750JZSDCAWL35
C917U750JZSDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C917U750JZSDCAWL35
Brief Description
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C917U750JZSDCAWL35.pdf
Availability of C917U750JZSDCAWL35
QUANTITY
C917U750JZSDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U750JZSDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C917U750JZSDCAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U750JZSDCAWL35
Related LinksC917U750J, C917U750JZSDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C917U750JZSDCAWL35 Details Description
Related parts for C917U750JZSDCAWL35
CAP MICA 15PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SURGE SUPP 230V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN CAP FOR .0M. RCPT IP50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
3.5 WTB WAFER ASSY ST 6CKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf