KEMET C921U102KZYDAAWL20
C921U102KZYDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C921U102KZYDAAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C921U102KZYDAAWL20.pdf
Availability of C921U102KZYDAAWL20
QUANTITY
C921U102KZYDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U102KZYDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C921U102KZYDAAWL20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U102KZYDAAWL20
Related LinksC921U102K, C921U102KZYDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C921U102KZYDAAWL20 Details Description
Related parts for C921U102KZYDAAWL20
REG SW 1.5V 2A HORZ T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
INDUCTOR COM MODE 3.0MH T/H datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf