KEMET C921U102KZYDBAWL45
C921U102KZYDBAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C921U102KZYDBAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C921U102KZYDBAWL45.pdf
Availability of C921U102KZYDBAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C921U102KZYDBAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U102KZYDBAWL45
Internal Part NumberEIS-C921U102KZYDBAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U102KZYDBAWL45
Related LinksC921U102K, C921U102KZYDBAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C921U102KZYDBAWL45 Details Description
Related parts for C921U102KZYDBAWL45
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf