KEMET C921U221KZYDAA7317
C921U221KZYDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C921U221KZYDAA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C921U221KZYDAA7317.pdf
Availability of C921U221KZYDAA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C921U221KZYDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U221KZYDAA7317
Internal Part NumberEIS-C921U221KZYDAA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U221KZYDAA7317
Related LinksC921U221K, C921U221KZYDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C921U221KZYDAA7317 Details Description
Related parts for C921U221KZYDAA7317
CONN HDR BRKWAY .100 72POS VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A T/H 15GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN F HOUSING 5POS datasheet.pdf
MICRO 21C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf