KEMET C921U561KZYDAAWL40
C921U561KZYDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C921U561KZYDAAWL40
Brief Description
CAP CER 560PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C921U561KZYDAAWL40.pdf
Availability of C921U561KZYDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C921U561KZYDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U561KZYDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C921U561KZYDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U561KZYDAAWL40
Related LinksC921U561K, C921U561KZYDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C921U561KZYDAAWL40 Details Description
Related parts for C921U561KZYDAAWL40
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMPC datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf