KEMET C921U561KZYDAAWL45
C921U561KZYDAAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C921U561KZYDAAWL45
Brief Description
CAP CER 560PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C921U561KZYDAAWL45.pdf
Availability of C921U561KZYDAAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C921U561KZYDAAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U561KZYDAAWL45
Internal Part NumberEIS-C921U561KZYDAAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U561KZYDAAWL45
Related LinksC921U561K, C921U561KZYDAAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C921U561KZYDAAWL45 Details Description
Related parts for C921U561KZYDAAWL45
DIP CABLE - HDM14H/AE14M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 4A 8VSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH LIM SPDT 10A ADJ ROL LEVR datasheet.pdf