KEMET C921U750JVSDAA7317
C921U750JVSDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C921U750JVSDAA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C921U750JVSDAA7317.pdf
Availability of C921U750JVSDAA7317
QUANTITY
C921U750JVSDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U750JVSDAA7317
Internal Part NumberEIS-C921U750JVSDAA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U750JVSDAA7317
Related LinksC921U750J, C921U750JVSDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C921U750JVSDAA7317 Details Description
Related parts for C921U750JVSDAA7317
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADAU1966 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 250V datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5S SFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
68UF 450V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf