KEMET C921U750JVSDCAWL40
C921U750JVSDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C921U750JVSDCAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C921U750JVSDCAWL40.pdf
Availability of C921U750JVSDCAWL40
QUANTITY
C921U750JVSDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U750JVSDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C921U750JVSDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U750JVSDCAWL40
Related LinksC921U750J, C921U750JVSDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C921U750JVSDCAWL40 Details Description
Related parts for C921U750JVSDCAWL40
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
HEAT SINK 21MM X 21MM X 14.5MM datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 22P datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 2.4A TO277A datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 221MHZ 1/4W SMA datasheet.pdf
FERRITE CORE ER 4.1UH N97 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 21A datasheet.pdf