KEMET C921U750JVSDCAWL40
C921U750JVSDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C921U750JVSDCAWL40
Brief Description
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C921U750JVSDCAWL40.pdf
Availability of C921U750JVSDCAWL40
QUANTITY
C921U750JVSDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U750JVSDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C921U750JVSDCAWL40
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U750JVSDCAWL40
Related LinksC921U750J, C921U750JVSDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C921U750JVSDCAWL40 Details Description
Related parts for C921U750JVSDCAWL40
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf