KEMET C927U102KZYDBA7317
C927U102KZYDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C927U102KZYDBA7317
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U102KZYDBA7317.pdf
Availability of C927U102KZYDBA7317
QUANTITY
C927U102KZYDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U102KZYDBA7317
Internal Part NumberEIS-C927U102KZYDBA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)