KEMET C927U102KZYDBAWL20
C927U102KZYDBAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C927U102KZYDBAWL20
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U102KZYDBAWL20.pdf
Availability of C927U102KZYDBAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C927U102KZYDBAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U102KZYDBAWL20
Internal Part NumberEIS-C927U102KZYDBAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U102KZYDBAWL20
Related LinksC927U102K, C927U102KZYDBAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C927U102KZYDBAWL20 Details Description
Related parts for C927U102KZYDBAWL20
CONN HEADER .100" 32POS SNGL TIN datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 24-HTSSOP datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CRM/TRANSITION 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf