KEMET C927U151KZYDCA7317
C927U151KZYDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C927U151KZYDCA7317
Brief Description
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U151KZYDCA7317.pdf
Availability of C927U151KZYDCA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C927U151KZYDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U151KZYDCA7317
Internal Part NumberEIS-C927U151KZYDCA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U151KZYDCA7317
Related LinksC927U151K, C927U151KZYDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C927U151KZYDCA7317 Details Description
Related parts for C927U151KZYDCA7317
SWITCH KNOB RECT 2-POS SPDT datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 2KN/80 AR UC datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP datasheet.pdf
IC TX IEEE 2.4GHZ 32LFCSP datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf