KEMET C927U152MZWDBA7317
C927U152MZWDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C927U152MZWDBA7317
Brief Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C927U152MZWDBA7317.pdf
Availability of C927U152MZWDBA7317
QUANTITY
C927U152MZWDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U152MZWDBA7317
Internal Part NumberEIS-C927U152MZWDBA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U152MZWDBA7317
Related LinksC927U152M, C927U152MZWDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C927U152MZWDBA7317 Details Description
Related parts for C927U152MZWDBA7317
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RECEPT SCA2 20POS VERT PCB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V SC-82AB datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL 500MSPS 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 188MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf