KEMET C927U561KZYDCAWL40
C927U561KZYDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C927U561KZYDCAWL40
Brief Description
CAP CER 560PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U561KZYDCAWL40.pdf
Availability of C927U561KZYDCAWL40
QUANTITY
C927U561KZYDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U561KZYDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C927U561KZYDCAWL40
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U561KZYDCAWL40
Related LinksC927U561K, C927U561KZYDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C927U561KZYDCAWL40 Details Description
Related parts for C927U561KZYDCAWL40
CONN RECEPT 3POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 22MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MOD IV HSG 4 POS datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
INFRARED CEILING SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
Active Receive Mixer 400 MHz to 1.2 GHz IC datasheet.pdf