KEMET C931U101JVSDCA7317
C931U101JVSDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C931U101JVSDCA7317
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C931U101JVSDCA7317.pdf
Availability of C931U101JVSDCA7317
QUANTITY
C931U101JVSDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C931U101JVSDCA7317
Internal Part NumberEIS-C931U101JVSDCA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C931U101JVSDCA7317
Related LinksC931U101J, C931U101JVSDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C931U101JVSDCA7317 Details Description
Related parts for C931U101JVSDCA7317
HOOK-UP SOLID 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W SNGL 48V 5V SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
6.5MM WTB RCPT HSE PBTP PRL 2CKT datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 6A SYNC datasheet.pdf