KEMET C931U101JZSDAA7317
C931U101JZSDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C931U101JZSDAA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C931U101JZSDAA7317.pdf
Availability of C931U101JZSDAA7317
QUANTITY
C931U101JZSDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C931U101JZSDAA7317
Internal Part NumberEIS-C931U101JZSDAA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C931U101JZSDAA7317
Related LinksC931U101J, C931U101JZSDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C931U101JZSDAA7317 Details Description
Related parts for C931U101JZSDAA7317
CONN HEADER .100 SINGL R/A 34POS datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.27M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE SHLD M-R/A F 4POS PUR 2.0M datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 10K OHM 25MM datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 1.27MM T/H datasheet.pdf