KEMET C937U101JYSDAAWL40
C937U101JYSDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C937U101JYSDAAWL40
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C937U101JYSDAAWL40.pdf
Availability of C937U101JYSDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C937U101JYSDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C937U101JYSDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C937U101JYSDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C937U101JYSDAAWL40
Related LinksC937U101J, C937U101JYSDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C937U101JYSDAAWL40 Details Description
Related parts for C937U101JYSDAAWL40
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf