KEMET C937U101JYSDCAWL40
C937U101JYSDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C937U101JYSDCAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C937U101JYSDCAWL40.pdf
Availability of C937U101JYSDCAWL40
QUANTITY
C937U101JYSDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C937U101JYSDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C937U101JYSDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C937U101JYSDCAWL40
Related LinksC937U101J, C937U101JYSDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C937U101JYSDCAWL40 Details Description
Related parts for C937U101JYSDCAWL40
IC OPAMP CUR SENS 275KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
MINI MI II SMT ASSYW/OBOSS12CKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 4.5GHZ SOT-89 datasheet.pdf
1500UF 63V 21X38MM 105C 10000H datasheet.pdf