KEMET C941U102KUYDCAWL35
C941U102KUYDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C941U102KUYDCAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C941U102KUYDCAWL35.pdf
Availability of C941U102KUYDCAWL35
QUANTITY
C941U102KUYDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C941U102KUYDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C941U102KUYDCAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C941U102KUYDCAWL35
Related LinksC941U102K, C941U102KUYDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C941U102KUYDCAWL35 Details Description
Related parts for C941U102KUYDCAWL35
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN NUT FOR SACC M12 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf