KEMET C941U152MYWDCAWL20
C941U152MYWDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C941U152MYWDCAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C941U152MYWDCAWL20.pdf
Availability of C941U152MYWDCAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C941U152MYWDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C941U152MYWDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C941U152MYWDCAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C941U152MYWDCAWL20
Related LinksC941U152M, C941U152MYWDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C941U152MYWDCAWL20 Details Description
Related parts for C941U152MYWDCAWL20
CABLE BNC-BNC MALE 75OHM BLU 72" datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO AB 28SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIN PWR SUPPLY 5A24VDC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 14A datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 33 OHM 12SRT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V .6A PCB datasheet.pdf
RELAY SSR 480 V datasheet.pdf