KEMET C941U561KVYDBAWL20
C941U561KVYDBAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C941U561KVYDBAWL20
Brief Description
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C941U561KVYDBAWL20.pdf
Availability of C941U561KVYDBAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C941U561KVYDBAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C941U561KVYDBAWL20
Internal Part NumberEIS-C941U561KVYDBAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C941U561KVYDBAWL20
Related LinksC941U561K, C941U561KVYDBAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C941U561KVYDBAWL20 Details Description
Related parts for C941U561KVYDBAWL20
IC LDO REGULATOR 7A ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 205MA 1.6 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE E 1UH N30 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.15A 400 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf