KEMET C961U222MWWDCA7317
C961U222MWWDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C961U222MWWDCA7317
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C961U222MWWDCA7317.pdf
Availability of C961U222MWWDCA7317
QUANTITY
C961U222MWWDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C961U222MWWDCA7317
Internal Part NumberEIS-C961U222MWWDCA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C961U222MWWDCA7317
Related LinksC961U222M, C961U222MWWDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C961U222MWWDCA7317 Details Description
Related parts for C961U222MWWDCA7317
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5.8NS 100TQFP datasheet.pdf
KRIMPING DIE HHL-H-750-E2 datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PINS datasheet.pdf