Epson CA-301 15.0000M-C
CA-301 15.0000M-C picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 15.0000M-C
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 15.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 15.0000M-C.pdf
Availability of CA-301 15.0000M-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA-301 15.0000M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 15.0000M-C
Internal Part NumberEIS-CA-301 15.0000M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency15MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 15.0000M-C
Related LinksCA-301 1, CA-301 15.0000M-C Datasheet, Epson Distributor
CA-301 15.0000M-C Details Description
Related parts for CA-301 15.0000M-C
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRCVR 3-ST 16BIT 56VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 86UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/04/180 3.5 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf