Epson CA-301 16.0000M-C
CA-301 16.0000M-C picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 16.0000M-C
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 16.0000M-C.pdf
Availability of CA-301 16.0000M-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA-301 16.0000M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 16.0000M-C
Internal Part NumberEIS-CA-301 16.0000M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 16.0000M-C
Related LinksCA-301 1, CA-301 16.0000M-C Datasheet, Epson Distributor
CA-301 16.0000M-C Details Description
Related parts for CA-301 16.0000M-C
CONN RECEPT KIT 60POS 5ROW STR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
PZ 6 HEX CRIMP TOOL datasheet.pdf
QKE LATCHING STR RELIEF datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V CH 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 10 POSITI datasheet.pdf
DSUB PIN COAX SOD R/A 50O G50 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 1.1UF RADIAL datasheet.pdf