Epson CA-301 20.0000M-C:PBFREE
CA-301 20.0000M-C:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 20.0000M-C:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 20.0000M-C:PBFREE.pdf
Availability of CA-301 20.0000M-C:PBFREE
QUANTITY
CA-301 20.0000M-C:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 20.0000M-C:PBFREE
Internal Part NumberEIS-CA-301 20.0000M-C:PBFREE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 20.0000M-C:PBFREE
Related LinksCA-301 20.00, CA-301 20.0000M-C:PBFREE Datasheet, Epson Distributor
CA-301 20.0000M-C:PBFREE Details Description
Related parts for CA-301 20.0000M-C:PBFREE
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 565MA 300 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC CLK GENERATION CHIP 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN NEW PD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf