Epson CA-301 25.0000M-C
CA-301 25.0000M-C picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 25.0000M-C
Brief Description
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 25.0000M-C.pdf
Availability of CA-301 25.0000M-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA-301 25.0000M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 25.0000M-C
Internal Part NumberEIS-CA-301 25.0000M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency25MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 25.0000M-C
Related LinksCA-301 2, CA-301 25.0000M-C Datasheet, Epson Distributor
CA-301 25.0000M-C Details Description
Related parts for CA-301 25.0000M-C
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM RECESSED YEL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf