Epson CA-301 40.0000M-C:PBFREE
CA-301 40.0000M-C:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 40.0000M-C:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 40.0000M-C:PBFREE.pdf
Availability of CA-301 40.0000M-C:PBFREE
QUANTITY
CA-301 40.0000M-C:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 40.0000M-C:PBFREE
Internal Part NumberEIS-CA-301 40.0000M-C:PBFREE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 40.0000M-C:PBFREE
Related LinksCA-301 40.00, CA-301 40.0000M-C:PBFREE Datasheet, Epson Distributor
CA-301 40.0000M-C:PBFREE Details Description
Related parts for CA-301 40.0000M-C:PBFREE
RIB TT WAX STYLE Z BK 4.3"X984' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 9.7A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 34.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV GATE DRVR 10DIP GW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V RD datasheet.pdf