Epson CA-301 49.8600M-C
CA-301 49.8600M-C picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 49.8600M-C
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 49.8600MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 49.8600M-C.pdf
Availability of CA-301 49.8600M-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA-301 49.8600M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 49.8600M-C
Internal Part NumberEIS-CA-301 49.8600M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency49.86MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 49.8600M-C
Related LinksCA-301 4, CA-301 49.8600M-C Datasheet, Epson Distributor
CA-301 49.8600M-C Details Description
Related parts for CA-301 49.8600M-C
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG36 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf